איך לבחור קרן השתלמות

איך לבחור קרן השתלמות

%d7%a7%d7%a8%d7%9f-%d7%94%d7%a9%d7%aa%d7%9c%d7%9e%d7%95%d7%aa

לא מעט מקומות עבודה נוהגים לפתוח לעובדים שלהם קרן השתלמות, זאת לצעד קרן פנסיה או תוכניות אחרות. ישנם גם לא מעט עצמאים, כמובן, אשר לצד קרן פנסיה, פותחים לעצמם גם קרן השתלמות, על מנת שיוכלו לחסוך כסף לימים רחוקים, ימים בהם לא יוכלו להתפרנס בצורה רגילה.

הרעיון של קרן פנסיה הוא מאוד פשוט, אנחנו מכניסים כסף לקרן ואחרי כל שש שנים אנחנו יכולים לפתוח אותה ולהשתמש בכסף שנמצא בו. בעבר מרבית האנשים היו משתמשים בכסף הזה ולא משאירים לחסכון, כיום רוב האנשים בוחרים דווקא לשמור את הכסף לתקופות ארוכות יותר, מתוך הנחה שעדיף להם להשתמש במשכורת הקבועה שלהם בשביל לכלכל את עצמם, או לחילופין, לקחת הלוואות ולהחזיר אותן ולא לפתוח תוכניות חיסכון.

יש לציין, מי שפותח תוכנית קרן השתלמות לפני הזמן, מפסיד בכך גם את האפשרות לחסוך וגם את העובדה שעליו לשלם מס על כך. לכן גם המדינה מעודדת לפתוח את הקרן רק בגיל פנסיה, ככה החוסכים לא הופכים לנטל על המשפחה או על המדינה. צריך לזכור, לצד קרן פנסיה, קרן השתלמות היא כלי נוסף שעוזר לחוסך ליהנות מקצבה חודשית קבועה כשהוא נמצא בגיל בו הוא לא עובד יותר.

כיצד בוחרים קרן השתלמות בצורה נכונה

כמו שישנם כללים לבחירת קרן פנסיה בצורה חכמה, כך יש כללים כיצד בוחרים קרן השתלמות. הכלל הראשון הוא משך הזמן שהקרן עובדת. קרן זו היא תוכנית חסכון לטווח ארוך, לא נהוג להשתמש בתוכנית לטווח קצר, כלומר לפני שיוצאים לפנסיה. לכן חשוב לחשב כמה כסף אפשר להרוויח מהקרן, מהרגע שהיא נפתחת עד הרגע שיוצאים לפנסיה בגיל 62 (נשים) או 67 (גברים), על פי חישוב של הסכום אותו אנחנו מקציבים והאחוזים של הקרן, נוכל לדעת, בהנחה ולא נפתח את התוכנית, כמה כסף נרוויח ממנה.

נקודה שנייה, אלו מסלולים יש לקרן. כל קרן השתלמות מושקעת בהשקעות שונות. אנחנו צריכים לבחור את הקרן שמשקיעה באפיקים שמתאימים לנו סולידיים או לא. על מנת לבחור את הקרן המתאימה, יש להתייחס לגיל שלנו. אם אנחנו צעירים, אין בעיה שנבחר בקרן שמשקיעה באופן לא סולידי, שכן אם הקרן תיפול יש אפשרות לתקן, לעומת זאת אם אנחנו מבוגרים, יהיה נכון להשתמש בקרן סולידית, כך לא נפסיד את הכסף שלו. ההשקעות יכולות להיות באגרות חוב, מניות, ועוד.

על פי אפיקי ההשקעה יש לבדוק את התשואות של הקרן, מהי בדיוק התשואה שהקרן מספקת לחוסכים בה. חישוב התשואה צריך להתבצע בהתאם לחישוב הסיכון של הקרן.

לסיום, חשוב גם לבדוק כמה כסף הקרן גובה כדמי ניהול. עלינו לבדוק מה הם דמי הניהול החודשיים של הקרן, כך נוכל לחשב, כמה כסף עלינו לשלם וכמה מתוך הסכום שאנחנו מכניסים לקרן, באמת יישאר אצלנו.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה