מהן השיטות הנפוצות בסחר בינלאומי?

מהן השיטות הנפוצות בסחר בינלאומי?

סיאליס ללא מרשם

היכרות עם מאפייני השיטות הנפוצות לתשלום במסגרת סחר בינלאומי יכולה לסייע לכם למצוא את הדרך המשתלמת ביותר עבורכם. החל מתשלום מראש, דרך חשבון פתוח ועד דוקמנטים לגבייה ואשראי דוקומנטרי: הנה המדריך המלא

סחר בינלאומי מתבצע באמצעות החלפת סחורות ושירותים מעבר לגבולותיה המוכרזים של ארץ או מדינה מסוימת. מלבד הקושי הלוגיסטי, סחר מן הסוג הזה מחייב התאמה ספציפית של שיטות תשלום.

באמצעות השיטות הנפוצות יכולים הצדדים המעורבים במסחר להביא את התגמול שמגיע להם ולמנוע אובדן כספי ועוגמת נפש. לפיכך, כדאי להכיר את מאפייני השיטות הקיימות ולבחור מתוכן את זו שמתאימה לסוג הסחר.

יתרונות וחסרונות של תשלום מראש

זו שיטה שבה היבואן משלם עבור הסחורה שהזמין מחו"ל, כולה או חלקה, עוד לפני שהוא מקבל אותה. יתרה על כך, בשיטה הזו היבואן לא מקבל ערובה כלשהי להחזר כספי. השיטה של תשלום מראש נפוצה בעסקאות קטנות יחסית כמו רכישת מנוי על עיתונות וספרות, אך היא מתאימה גם לרכישות של ציוד מורכב וייחודי מספקים בלעדיים שיש להם את הפריבילגיה להכתיב את תנאי השוק.

היתרון של תשלום מראש הוא שניתן לבצע העברת כספים בערוצים ישירים. אפשר להעביר לבנק הוראות לביצוע התשלום במהירות ובנוחות, אך החיסרון הוא שאין ערובה לקבלת הסחורה ושקשה להתנהל בצורה כזו מול ספקים חדשים.

כל מה שצריך לדעת על חשבון פתוח

שיטת החשבון הפתוח מאפשרת לספק לשלוח את הסחורה ישירות לקונה, בלי להתנות את המסירה במילוי התחייבות תשלום כלשהי. זו שיטה שמכונה גם "יבוא/יצוא ישיר" והיא מתאימה למצבים שבהם קיים אמון הדדי בין היצואן או הספק לבין היבואן או הקונה.

ברמה הקונקרטית, שיטת החשבון הפתוח אידיאלית עבור מכירות בשיטת קוסינגציה שבהן המוכר בחו"ל משלם ליבואן (הספק) רק לאחר המכירה בפועל. עסקאות אלו נפוצות גם בגלל שהן מתאימות לסחר בין חברות שבהן קיימת קרבה: החברה משמשת זרוע המכירה של היצרן, או לחילופין חברת האם היא היצרן והחברה הבת היא המוכרת.

דוקמנטים לגבייה מול אשראי דוקומנטרי

בשיטה של דוקומנטים לגבייה המוכר או הספק שולחים את הדוקומנטים לבנק של הקונה או היבואן. הבנק משמש בשלב הזה כנאמן של היצואן לצורך מסירת הדוקומנטים וגביית התשלום. כך ניתן להבטיח שלקוח מסוים בחו"ל לא יקבל את הדוקומנטים לפני שהוא משלם, ובמקביל לדאוג לכך שהיבואן יקבל מהבנק שלו את המסמכים הנדרשים לשחרור הסחורה רק תמורת תשלום במזומן או התחייבות לתשלום עתידי.

לעומת זאת, אשראי דוקומנטרי מייצג התחייבות של הבנק לשלם ליצואן כנגד הצגה של מסמכים מסוימים ובכפוף לתנאים שמוגדרים מראש. זו שיטה שמספקת את רמת הביטחון הגבוהה ביותר בעסקאות סחר בינלאומי גדולות או לטווח ארוך. מעורבות הבנק מאפשרת הפרדת חזקות והיא כוללת ליווי פרטני בעסקאות מורכבות.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה