פוטרת? כדאי להתייעץ עם עו"ד דיני עבודה

פוטרת? כדאי להתייעץ עם עו"ד דיני עבודה

19168235_m

אחד הרגעים הקשים ביותר בחייו של עובד, הוא הרגע בו מודיע לו המעסיק שהוא מפטר אותו. יכולות להיות לכך סיבות רבות, החל מחוסר שביעות רצון מעבודתו, שינוי במצב הכלכלי של העסק או שינוי במבנה התעסוקתי שלו ועד למצבים קיצוניים יותר, מצד המעסיק (הימנעות ממתן תנאים מסוימים לעובד) או מצד העובד (חשד לביצוע פעולות שמנוגדות את החוק כנגד העסק או המעסיק).

בכל מקרה בו העובד נמצא בסיטואציה של פיטורים, הרי שעליו להתייעץ עם עו"ד דיני עבודה על מנת לדעת מה הם הזכויות שלו, מה עליו לעשות ומה הוא יכול לדרוש מהמעסיק שלו. כאן המקום להדגיש, גם לעובד מפוטר יש זכויות, מעסיק לא יכול לפטר אותו ככה סתם, מהיום להיום והוא לא יכול לעשות את זה בהליך רגיל. ישנן זכויות לעובדים גם אם מחליטים לפטר אותם ועל המעסיק לוודא שהוא אכן מקיים אותן.

לפני שנסביר מתי יש להתייעץ עם עורך דין לדיני עבודה, נציין תחילה שגם אם העובד לא פוטר אך מרגיש שזה הכיוון, רצוי מאוד שיפנה לעורך דין בשביל לברר מה עליו לעשות, כיצד התהליך אמור להתבצע ומה הוא אמור לקבל. כך הוא יגיע לתהליך הרבה יותר מוכן.

מתי נכון להתייעץ עם עו"ד דיני עבודה במקרה של פיטורים?

כאמור, ישנו הליך פיטורים מובנה שכל מעסיק אשר רוצה לפטר את העובד, חייב לבצע. ראשית, יש לקרוא לעובד לשימוע לפני פיטורים, בהליך זה הוא אמור להסביר לו מדוע הוא רוצה לפטר אותו, על בסיס מה וכן לתת לו סיכוי להסביר את עצמו. שנית, הוא צריך לתת לו מספיק זמן עד תאריך הפיטורים, משך הזמן נקבע על פי משך תקופת העבודה שהעובד שייך למעסיק. כך העובד יוכל להכין את עצמו לקראת התקופה שאחרי העבודה, וכן הוא יוכל להתחיל בחיפושים אחר עבודה חדשה.

בנוסף, על המעסיק לתת לעובד מכתב פיטורים מסודר וכמובן לתת לו פיצויים על משך זמן העבודה שלו. הפיצויים יכללו דמי הבראה, פדיון ימי חופש, דמי מחלה שהוא לא ניצל וכן פיצויים כפי שהם הועברו לחברת הביטוח, על בסיס משך הזמן שהעובד היה חלק ממקום העסק.

בכל אחד מהמקרים שציינו, אם המעסיק איננו פועל כחוק, יש לפנות לעורך דין דיני עבודה, ולהתייעץ איתו כיצד לנהוג בעניין.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה