איך תזהו אם אתם סובלים מעין עצלה?

איך תזהו אם אתם סובלים מעין עצלה?

עין עצלה

ילדים סובלים מבעיות התפתחות שונות והוריהם הדואגים עוקבים אחריהם בכל הכלים שניתנים להם כדי לזהות זאת מוקדם ככל האפשר. כאלה הן בעיות עיניים שמתפתחות בדרך שונה מהרגיל, ויש לתקן אותן מוקדם ככל האפשר כדי שאפשר יהיה למנוע את הנזק לעתיד. עיניים יכולות לסבול מבעיות שונות כמו עין עצלה (אמבליופיה) שפירושה הפרעה בהתפתחות יכולת הראייה של הילד. הטיפול בעין עצלה מבטיח הצלחה מלאה.

כיצד מתפתחת עין עצלה ולמה היא נגרמת?

הראייה שלנו מתפתחת עם הזמן. כתינוקות אנחנו רואים צללים והראייה מתפתחת לאט לאט, כך שכילדים אנחנו אומרים כבר לראות בצורה תקינה. אולם כאשר יש הפרעה בגלל בעיה חיצונית או פנימית יכולת הראייה מתעכבת או נעצרת. זה מה שקורה כאשר העין נעשית עצלה כחלק מהפרעות אלה. השכיחות של עין עצלה בקרב האוכלוסייה יחסית גדולה, בין 2%-5% והיא מבטאת חוסר יכולת לראות. יש לכך כמה סיבות שונות שיכולות להיות אחת או יותר מהבאות: עפעף חוסם את הראייה בגלל צניחה על העין, מחלת עין בגלל פגם מולד או בגלל קטרקט בעדשה, בעיית ראייה בעין אחת שגורמת למוח להשתמש רק בעין שרואה טוב ובכך הוא גורם לעין החלשה להפוך לעצלה ולשבש עוד יותר את הראייה.

טיפול בעין עצלה מסייע להציל את הראייה

יש מקרים שבהם עין עצלה מתפתחת מפזילה בעין אולם זה לא הכרחי. במקרים של פזילה, עם זאת, יגלו את העין העצלה בגיל מוקדם משום שהילד ייבדק בגלל הפזילה מהר יחסית וזה טוב. ככל שהילד יותר צעיר כך העין העצלה זוכה לטיפול מהיר יחסית. הגורם לעין עצלה יתגלה בבדיקת עיניים שחייבים לעשות ולהבין למה זה קורה. הטיפול עצמו יכריח את העין העצלה להתחזק ולמלא את התפקיד שלה ולכן מכסים את העין הבריאה ברטייה שמונעת ממנה לראות. כך לא תהיה לילד ברירה והוא יהיה חייב להתאמץ להשתמש בעין החולה. הטיפול נקבע על ידי הרופא כמובן והוא זה שמחליט מהו משך הזמן שיש לכסות את העין הבריאה. במקרה כזה בודקים גם אם הילד זקוק למשקפיים כדי לסייע לו לראות. הזמן שיעבור עד שהטיפול יצליח תלוי במצבו של כל ילד ובקצב ההתקדמות שלו והוא כרוך במעקב רופא כמובן.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה