הכנה לצו ראשון

הכנה לצו ראשון

image001

כל צעיר העומד לקראת הגיוס מודע לחשיבות הרושם אותו ישאיר על מערכת הביטחון ביום המיון בלשכת הגיוס – הצו הראשון. במהלך אותו היום יצטרך החייל לעתיד לעבור מגוון מבדקים, פסיכולוגיים, פסיכוטכניים ורפואיים, אשר יקבעו בסופו של דבר לאיזה תפקיד ישובץ. התוצאות של המבדקים הפסיכולוגיים והפסיכוטכניים מסתכמות בציון קב"א ( קבוצת שיוך) , אותו אין דרך לשפר או לשנות בעתיד. ציון קב"א גבוה (מעל 48) יעניק לחייל הזדמנות להשתבץ לתפקיד מובחר (בין אם פיקודי ובין אם בקצונה) וכך לעבור בחוויה משמעותית בתחושה של שליחות, תוך כדי רכישת ניסיון מקצועי שעשוי לשמש אותו כבסיס לקריירה תעסוקתית לאחר הצבא. לכן, למתגייסים לעתיד, בעלי מוטיבציה ורצון להתקדם במסגרת הצבאית, מומלץ להיערך לצו ראשון מראש.

הכנה לצו ראשון – כיצד מתחילים

השלב הראשוני בהיערכות לצו ראשון הינו ההכרות עם שלל התחתנות אותן עוברים החיילים במהלך יום מיון.

אימות נתונים: מיד לאחר קבלת הכרטיס בדלפק ההרשמה, המלב"ש מתבקש להגיע אל התחנה שמסומנת בצהוב, בה יעבור תהליך תשאול קצר לבדיקה ואימות נתונים.

מבחנים פסיכוטכניים ומבחן עברית: מבדקי ידע ויכולת קוגניטיבית מתקיימים בתחנה המסומנת בירוק וכוללים סדרה של מבדקים. החלק הפסיכוטכני נמשך כשעתיים ומתבצע במחשב האישי. מבחן עברית (מבחן אוצר המילים) הבודק את העושר והמגוון של אוצר המילים של החייל, נערך בעל פה ובכתב.

ראיון אישי – ראיון התאמה לתפקידים פיקודיים או קרביים – מיועד לבנים בלבד (הבנות שמעוניינות בתפקידי לחימה יעברו את הריאיון ביום נפרד, מספר חודשים אחרי צו ראשון) ומתקיים בתחנה האדומה. במהלך הריאיון יעברו המתגייסים תשאול מעמיק על ידי המאבחנת בנוגע להעדפות האישיות, צרכיהם ורצונם.

התחנה האדומה מהווה השלב האחרון במהלך יום המיון. כאן עוברים המתגייסים בדיקות בריאות כלליות ומוסרים את טפסי הבדיקות שהתבקשו למלא מראש. בתחנה האדומה יקבעו הרופאים את הפרופיל הרפואי של המלב"ש ופרופיל זה, בשילוב עם ציון קב"א, יסכם את התרשמותו של הצהל מהחייל המתגייס.

הכנה לצו ראשון: מה ניתן לעשות כדי לשפר סיכויים להשגת ציון קב"א גבוה?

ראשית כל, חשוב להבין שתהליך ההכנה למבחני גיוס מורכב ממספר חלקים, לכל אחד חשיבות רבה ויכולת להשפיע על ציון קב"א.

החלק המרכזי בתהליך ההכנה הינו ההיערכות למבחנים פסיכוטכניים ולמבחן העברית. על מנת להתכונן למבחנים אלה צריך להשקיע בתרגול אינטנסיבי של שאלות לדוגמה. ניתן לעשות זאת בעזרת ספרים להכנה לצו ראשון או על ידי תרגול וסימולציה און ליין. תהליך ההכנה למבחנים פסיכוטכניים צריך לכלול גם למידת טכניקות ואסטרטגיות לפתרון בעיות ולעמידה בזמנים. כמו בכל מבחן, ההצלחה בו תלויה במידה רבה בהשקעה בתרגול.

ההכנה לריאיון האישי מחייבת היכרות עם שאלות נפוצות שנשאלות לרוב על ידי המאבחנת הפסיכולוגית. יחד עם זאת, חשוב לא רק לתכנן תשובות לשאלות קונקרטיות אלא לבנות מעין נרטיב כללי, בעל מסר חיובי, חד וברור. חשוב לשתף פעולה עם המאבחנת באופן מלא, להיות כנים וישרים, להפגין ביטחון, מודעות עצמית ומוטיבציה.

התרגול המחשבתי והוא החלק הקשה ביותר בתהליך ההכנה ליום מיון. מדובר בתרגול טכניקות של שליטה במחשבות וברגשות, תוך כדי אימוץ דפוסי חשיבה חיוביים, חוזק מנטלי ואיזון נפשי. תכונות אלה חשובות מאוד לכל מי שנמצא תחת לחץ המבחנים וחשובות אף יותר לחיילים בתפקידים קרביים ופיקודיים.

דוגמאות לשאלות בצו הראשון

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה