מבחן יעל – דוגמאות

מבחן יעל – דוגמאות

book

מבחן יעל – אחד ממבחני מיון למוסדות להשכלה גבוהה בישראל – אינו מוכר לרוב הסטודנטים הישראלים. הסיבה לכך היא שמבחן זה מיועד לעולים חדשים, לתושבים חוזרים או לסטודנטים זרים – כל מי שנבחנן במבחן פסיכומטרי בשפה שאינה עברית. המטרה של בחינת יעל הינה לבדוק את רמת הידיעה של העברית של הסטודנט ולקבוע האם היא כשירה להתמודדות עם הדרישות האקדמיות, כלומר: האם הסטודנט יצליח להבין את תוכן של ההרצאות בהן ישתתף? האם ידע לקרוא ולהבין חומרי לימוד הדרושים ללימודים, כגון כתבי העת המדעיים והספרות המקצועית? והאם יוכל לכתוב עבודות סטודנטיאליות מנוסחות היטב ומותאמות לדרישות האקדמיות של מסלול הלימודים?

במוסדות מסויימים ציון יעל ישמש כשיקול להחלטה האם לקבל את הסטודנט למסלול הלימודים. ברוב המוסדות, לעומת זאת, הציון יקבע את מספר הקורסים ללימוד העברית שיצטרך לעבור הסטודנט במהלך הלימודים לתואר ראשון. הציון הגבוה במבחן יעל יזכה את הסטודנט בקבלת פטור מקורסי חובה בעברית.

חשוב לציין שכמו בכל ספה, ישנם הבדלים מהותיים רבים בין העברית האקדמית ובין העברית המדוברת, כפי שהעברית התנכית שונה מזו המודרנית. לכן, כדי לעבור את המבחן ולהצליח בלימודים הגבוהים לא די לתרגל עברית כאמצעי תקשורת, אלא חשוב להשקיע בקריאת טקסטים אקדמיים וטכניים ובכתיבה חופשית.

מבחן יעל דוגמאות לשאלות המבחן

המבחן נבנה ומתנהל על ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה. למעט המקרים בהם נבחן הסטודנט בבחינת יעל במסגרת המבחן הפסיכומטרי (בשפה שאינה עברית), ההרשמה מתבצעת על ידי מילוי טופס ושליחתו און ליין או בדואר אל האתר או הכתובת של המרכז הארצי לבחינות והערכה. בחינת יעל נמשכת כשעה וחצי ומכילה שני חלקים – החלק שבנוי במתכונת רב בררתית (אמריקאית) ומציע בחירה בין ארבע תשובות אפשריות לכל שאלה, על ידי סימון התשובה הנכונה , והחלק החופשי, בו מתבקש הסטודנט לכתוב חיבור בנושא מוגדר.

החלק הרב בררתי של הבחינה מכיל 3 פרקים, בכל אחד מהם – שאלות בנוסח זהה.

השלמת המשפטים – השאלות בפרק זה מוצגות כמשפטים עם מילה או צמד מילים חסרים. מתחת למשפט מופיעות ארבע תשובות אפשריות, בכל תשובה – מילה או צמד מילים החסרים. על הנבחן לבחור בתשובה שתשלים את המשפט באופן מדוייק ביותר.

ניסוח מחדש – בראש כל שאלה מופיע משפט בעל ניסוח מורכב. בין ארבעה משפטים המופיעים בתשובות, על הסטודנט לבחור משפט אשר ניסוחו בעל משמעות זהה לזה שבראש השאלה.

הבנת הנקרא – בפרק זה מופיע קטע טקסט ארוך ומתחתיו מספר שאלות אודות המשמעות של הקטע. גם כאן בוחר הסטודנט את התשובה הנכונה בין ארבע תשובות אפשריות.

החלק החופשי של בחינת יעל הינו החיבור. בחלק זה מתבקש הסטודנט ליצור קטע טקסט בנושא מסויים. איכות של החלק החופשי נמדד על ידי שני מאבחנים, על פי ארבע קריטריונים: המבנה, התוכן, אוצר המילים ותקינות הדקדוק.

לדוגמא למבחני יעל עם פתרונות מפורטים – לחץ כאן.

מידע נוסף על ספר הכנה למבחן יעל

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה