ליטיגציה

ליטיגציה

image001

בין שלל התחומים בהם עוסקים עורכי הדין האזרחיים והפליליים, ליטיגציה, או "התדיינות" בעברית, הינו המקצוע הייצוגי ביותר, ולא בכך מכנים אותה משפטנים "מלכת המשפט". לרבות הידע הרב בפרוצדורה ההמשפטית ושליטה בתקנותיה, תחום ליטיגציה דורש ממייצגיו מיומנויות תקשורת, כישורי לשון ויכולת פרזנטטיבית גבוהה.

מהי ליטיגציה

על פי ההגדרה המקצועית, ליטיגטור הינו עורך דין המופיע בבית המשפט ומייצג את הלקוח מול השופט. תחום ליטיגציה עוסק בהצגה וטיעון התיק בבתי המשפט, בתי הדין הרבנים ובמוסדות משפטיים נוספים, בין אם מדובר במשפט אזרחי, הכולל בתוכו משפט מסחרי, ובין אם במשפט הפלילי. על כך, כל תיק אשר מגיע לדיון בבית המשפט זקוק לטיפול של עורך דין העוסק בליטיגציה. לעומת זאת, שירותים משפטיים רבים בתחום ניהול תיקים או ייעוץ משפטי, כגון יצירה או בדיקה של חוזים, התנהלות מול מס הכנסה או תיווך של שותפים עסקיים, אינם זקוקים לייצוג משפטי בבית משפט ואינם מגיעים כלל לטיפול של ליטיגטור.

בעבר היה נהוג להתייחס לליטיגציה כאל חלק בלתי נפרד מניהול תיק הלקוח, אומנם בשנים אחרונות הפך התחום להתמחות משפטית נפרדת ורבים מהמשרדים בישראל הקימו מחלקות ליטיגציה עצמאיות.

מהם תחומי העיסוק של ליטיגטור ?

אומנם ליטיגטור אינו בונה את התיק אלא מטפל בו לקראת הצגתו בבית משפט, עליו להיות בקיא בפרטי הפרטים של הסוגיה המתדיינת, ללמוד ולהשוואת פסקי הדין בתיקים דומים, להכיר את "הסיפור" של התיק מנקודת מבטו של הלקוח ומהזווית של הצד הנגדי. לרוב ליטיגטור אינו יסתפק בבחינה של עדויות והראיות הקיימות, אלא ינסה לאתר ולאסוף מידע משלים שעשוי לשמש אותו במשפט. לעיתים, דווקא המחקר העצמאי שעורך ליטיגטור עשוי לשפוך אור על הסוגיות הבעיתיות שבתיק ולאפשר מציאת גישה חדשה ונכונה יותר לגבי הצגת הנושא בבית משפט.

ואולם, הבקיעות בנושא התיק הינו רק חלק מהדרישות מהליטיגטור במשפט. התפקיד העיקרי של ליטיגטור בהכנת התיק למשפט הינו יצירת אסטרטגייה של הצגת המקרה, בניית מערך הטיעונים, הכנת העדים ובחינת האפשרויות והכיוונים הפוטנציאליים של הדינמיקה המשפטית שתיווצר בעקבות הטיעונים שלו ושל הליטיגטור של הצד השני. ברמה מסוימת, ניתן להשוואת את העבודה של ליטיגטור בשלב הכנה של התיק למשפט לשחקן שחמט, אשר מנסה להעריך את תוצאותיו של כל צעד – שלו ושל האויב.

כדי לנצח בבית המשפט, לא מספיק להיות צודק. כל עורכי הדיון אשר עוסקים בליטיגציה אמורים להיות בעלי כישורים גבוהים בתחומים מעולמות השיווקיים והפסיכולוגים, וזאת כדי להבין לעומק את נפש האדם, על צדדיה הרגשיים והמנטליים ולנצל את הידע לטובתם. ליטיגטור טוב הינו גם מומחה לניהול משא ומתן ובעל חשיבה אסטרטגית מהירה וגמישה, אשר יכולה להתאים את עצמה לכל סיטואציה הפוטנציאלית שעלולה להיווצר באולם המשפט. בסופו של דבר, מטרת הליטיגטור הינה לשכנע את השופט לפסוק לטובת לקוחו, וכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותו – כישורי אסטרטגיה, חשיבה יצירתית, יכולת וורבלית, כשרון סיפורי – כשירים.

למידע נוסף על ליטיגציה

תחומי התמחות נוספים – רגר את רגר

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה