בניית תפאורה

בניית תפאורה

image001

תכנון, עיצוב והקמה של תפאורה עבור הצגות תיאטרון, פסטיבלים או אולפני טלוויזיה, מצריכה שילוב של ידע טכני, יצירתיות והבנה עמוקה של קונספט הבימוי והמשחק. תהליך בניית התפאורה מורכב ממגוון רב של פרויקטים המצריכים התמחות בשלל התחומים, כגון נגרות הבמה, תפירת בדי רקע, התקנת חשמל ותאורה, יצירת רקע גרפי, שילוב אפקטים ויזואליים וקוליים, עיצוב ריהוט ואלמנטים דקורטיביים, שילוב חפצי נוי ודמויות אילוסטרציה ועוד ועוד. בעידן המודרני, עם התפתחות טכנולוגיות חדשניות, השתנתה הגישה הבסיסית של קונספט התפאורה: במקום שיטות מסורתיות ומנגנונים מכניים משתמשים כיום באמצעים אלקטרוניים ודיגיטאליים, המאפשרים שדרוג של האפקטים הוויזואליים והקוליים כדי להעניק לקהל הצופים חוויה עשירה הרבה יותר. כך, אם בעבר עיקר התפאורה בתיאטרון היה המסך עליו מצוירת תמונת האילוסטרציה לסצנה במחזה, הרי שהיום משתמשים מקימי התפאורות במיטב האמצעים המודרניים – מסכי לד מקיר לקיר, המקרינים קטעי וודאו ארט, תמונות ופוסטרים במראה לא סטנדרטיות, מבני גבס, כיסויי קירות מיוחדים, גופי תאורה המאפשרים יצירת אפקטים ויזואליים בתלת מימד ועוד.

מה זה בעצם תפאורה

מושג תפאורה אמנותית  מתייחס למכלול המרכיבים אשר יוצרים יחד רקע ואווירה להתרחשות כלשהי, כגון הצגה, תכנית טלוויזיה, הופעה של זמר, קוסם, רקדנים וכדומה. על מנת להקים תפאורה עבור אירוע אמנותי, יש להתייחס למגוון השיקולים, הן הטכניים והן הקריאטיביים, המצריכים פעילויות חישוב ומדידה, מחקר טכני, תכנון מעמיק ומדויק, איסוף חומרי הגלם וגיוס מומחים בתחומים שונים אשר יתרמו כל אחד על פי כישוריו ליצירה הסופית. יותר מכל נדרשת כאן יכולת "חיזוי" המאפשרת לבוני התפאורה להעריך מראש כיצד תיראה התוצאה הסופית מזוויות שונות ומשורות הישיבה של קהל הצופים.

המרכיבים המרכזיים בתפאורה תאטרלית הינם: הקוליסה (חומת דיקט, עליה יוצרים את הרקע להצגה), פודיום (במה, עליה מתרחשת ההצגה), מסך רקע, העשוי כהדפס, או מבד או פלסטיק, עליו מוצגת תמונת הרקע המתקשרת לנושא הסצנה (או כל ההצגה) וצוגים ( המתקנים שמחזיקים את מסך הרקע ומאפשרים עלייתו והורדתו ופנסי תאורה).  בנוסף למסך רקע עם תמונה מצוירת ושטוחה, התפאורה מכילה אלמנטים פיזיים המעניקים לבמה תחושה של עומק ומראה מציאותי יותר. כך למשל, בנוסף לציור רקע טבעי על המסך, ניתן להעמיד בסמוך אליו מייצגים דמויי עצים  בתלת מימד.

כיום קיימים שני סוגים של תפאורות למופע:

תפאורה קבועה, הממוקמת על הבמה מתחילת ההופעה ועד סופה, כאשר השינויים הנדרשים נעשים בה תוך כדי המופע.

תפאורה מסוג מורכב ומאתגר יותר, אשר דורש היערכות לוגיסטית ופעילות אינטנסיבית במהלך ההצגה מאחורי הקלעים, הינה תפאורה מתחלפת. תפאורה זו מורכבת ממספר מערכים נפרדים ועצמאיים, המהווים רקעי נושא לסצינות שונות במחזה.

למידע נוסף באתר הבית של IZK פרויקטים – לחצו כאן.

למידע נוסף על בניית תפאורות – לחצו כאן.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה