מהו מענק לידה?

מהו מענק לידה?

girl-18918__340[1]

מענק לידה ניתן על ידי המוסד לביטוח לאומי עבור הורים שעומדים בתנאי הזכאות. במאמר הבא נסביר לכם כמה המענק הזה שווה, מתי אפשר לקבל אותו ואיך ממשים את הזכות כפי שקבועה בחוק

המוסד לביטוח לאומי בישראל משלם מענק לידה לכל אישה שיולדת ונמצאת בחופשת לידה, גם אם איננה עובדת. גובה מענק הלידה נכון לשנת 2017 משתנה לפי מספר הילד במשפחה, והזכאות היא גם ליולדת שילדה או אושפזה בבית חולים וגם למי שילדה בלידת בית.

מנגד, הורים מאמצים זכאים למענק אימוץ בגובה מענק לידה ובהליך פונדקאות שנעשה בישראל יש הבדל בין מענק לידה לאם הנושאת לבין מענק לידה להורים המיועדים. בהליך פונדקאות שנעשה בחו"ל ההורה המיועד זכאי למענק בתנאי שמדובר בזוג גברים או בהורה יחיד ורק כל עוד בן הזוג לא מקבל מענק כהורה מאמץ. האם הפונדקאית שאינה ישראלית בכל מקרה לא זכאית למענק מן הסוג הזה.

עם זאת, הזכאות למענק מותנית במענה על קריטריונים מסוימים: את המענק מקבלת רק אישה תושבת ישראל או אשת תושב ישראל ובמידה והיא או בן זוגה עובדים ומועסקים בישראל חצי שנה ברצף לפחות לפני הלידה. כמו כן, חוק הביטוח הלאומי קובע שיש להעביר את המענק גם ליולדת שילדה לאחר השבוע ה-22 להריון ולד מת, או אם חלילה הילד נפטר לאחר הלידה.

כמה שווה המענק?

השאלה החשובה עבור רוב ההורים המיועדים היא כמובן מה שוויו הכספי של מענק הלידה ומה צריך לעשות בשביל לקבל אותו. שיעורי המענק כאמור משתנים ולכן כדאי להתעדכן מול המוסד לביטוח לאומי במידה ורוצים לוודא את הסכום, אך נכון להיום הם כוללים העברת 1,751 ש"ח עבור לידת הילד הראשון במשפחה, 788 ש"ח עבור הילד השני ו-525 ש"ח עבור הילד השלישי.

כל ילד לאחר הילד השלישי יזכה את הוריו במענק של 525 ש"ח, בעוד עבור לידת תאומים יקבלו ההורים 8,757 ש"ח ועבור לידת שלישייה 13,136 ש"ח. בלידה של יותר משלישייה מעניק המוסד לביטוח לאומי להורים גם כן סכום של 13,136 ש"ח ועוד 4,379 ש"ח לכל ילד נוסף.

שלבים בתהליך מימוש הזכות

תהליך מימוש הזכות של קבלת המענק מהיר כי התביעה מוגשת למוסד לביטוח לאומי באמצעות בית החולים שבו הייתה הלידה. המשמעות היא שההורים אפילו לא צריכים להתערב בשביל להגיש את התביעה אלא רק לוודא שהכל כשורה. עם זאת, היולדת חייבת להביא עמה לבית החולים את תעודת הזהות שלה ושל בן זוגה, אם ישנו, ולמסור את מספר חשבון הבנק.

במידה ומדובר בהורה מאמץ, ביולדת שהיא ובן זוגה אינם תושבי ישראל או ביולדת שילדה במוסד רפואי שאין לו הסדר עם הביטוח הלאומי, יש להגיש באופן עצמאי את התביעה למענק לידה בסניף הביטוח הלאומי שבעיר המגורים.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה