סוגי תרומות לעמותות

סוגי תרומות לעמותות

תרומות לעמותות

כמדינה שחושבת על שלום הציבור ולאנשים שגרים פה באמת אכפת לעזור ומבקשים לקחת חלק מהעול, ניתן למצוא במדינתנו הקטנה שלל עמותות פעילות (מדי שנה קמות בין 1,500 – 2,000 עמותות חדשות), עמותות מתחומי הרווחה, ההשכלה, הבריאות, הקהילה וכדומה, כאשר רבות מהן זוכות לתמיכה ממשלתית, ואילו השאר נשענות נטו על טוב ליבם של אנשים פרטיים, מתוך תפישה של ערבות הדדית.

תרומות לעמותות

מהות העמותה

 

רגע לפני שנעבור לפרט אלו סוגי תרומות קיימים, נעצור להבהיר מהי עמותה, כאשר פה נמצא לנכון לציין שעמותה הינה קבוצה של אנשים פרטיים, (או לחלופין של תאגידים) אשר חברו יחדיו עבור מטרה משותפת ואף נרשמו כדין בפנקס העמותות (הגוף המפקח). עוד ראוי לציין שעמותה אינה רשאית לחלק רווחים בין העובדים ושהחברות בעמותה הינה אישית (אינה מאפשרת זכויות קנייניות). בנוסף כל עמותה צריכה לכלול אסיפה כללית אחת לשנה, בה קובעים מטרות, בוחרים את חברי הביקורת (בוחנים יעדים לצד נתונים בשטח) וממנים רואה חשבון. לבסוף נציין שהוועד המנהל בעמותה פועל בהתנדבות מלאה, ללא שום יכולת (או מטרה) לקבל שכר.

 

תרומה מעבר לכסף

 

כל מי שמבקש לקחת חלק בעמותות, יכול לתרום כפי יכולתו, כאשר תרומה אינה בהכרח סכום כספי, אלא יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון מישורים. כך למשל ניתן למצוא אנשים אשר מסייעים במלאכת גיוס כספים, אנשים אשר תורמים רכוש, תורמים את זמנם בניהול העמותה, תורמים את השירותים שלהם (למשל ייעוץ משפטי), מקדמים חוקים שנוגעים לנושא, תורמים בהרמה של אירועים, תורמים ממרצם עבור קידום תפישות חברתיות וכדומה.

 

מהו גיוס כספים מושכל?

 

אחד ההיבטים היותר מעניינים בתחום העמותות הנו הסוגיה של גיוס כספים. אי לכך הרשו לנו להציף מגוון דגשים חשובים: כאשר פונים לגייס ממון יש לוודא כיצד מציגים את תדמית הצד הנזקק, כך שיש להכין שיעורי בית כראוי, וזאת על מנת שהתורם יבין לעומק למי הוא עומד לעזור, מהי המטרה המניעה של העמותה, אלו הישגים נזקפים לזכות העמותה, לפי אלו קריטריונים מחולקים כספי העמותה, מהו הייחוד של העמותה (לעומת עמותות זהות), מהו החזון המידי אל מול החזון העתידי, כיצד חייהם של אנשים הושפעו לטובה עד כה בזכות מעורבות העמותה, אלו משאבים עומדים לרשות העמותה וכדומה.

 

הדרך לגייס יותר

 

הצגת תדמית העמותה מזכירה במעט תוכנית עסקית? ובכן לא מעט אנשי עסקים מבקשים לנהל את הכסף שלהם באופן מושכל, ועל כן חשוב לוודא שהתרומה מגיעה ליעדה ועומדת בציפיות. אי לכך ככול שהתמונה הכללית תהיה יותר מדויקת ומפורטת, כך ניתן להעביר סכום יותר משמעותי.

 

סוגי הכנסות

 

לצד סוגי תרומות לעמותות, גם מעניין לציין סוגי הכנסות, וכאן נציין שמקורות המימון העיקריים מגיעים מארבעה מקורות:

 

  • תרומות – אנשים פרטיים לצד קרנות ועסקים תורמים רבות לעמותות, כאשר פה ראוי לדעת שכל תרומה מעניקה זיכוי ממס ההכנסה, בגובה של 35% מסך התרומה.
  • דמי חבר – לא מעט עמותות דורשות מחברי העמותה לשלם בגין החברות, כאשר לרוב מדובר בתשלום אחיד עבור סך החברים.
  • הכנסה עצמית – יש עמותות אשר מצליחות לייצר הכנסה, ולו בעקבות ייצור מוצרים ומכירתם. כך למשל לא מעט עמותות חברתיות מייצרות מוצרים פשוטים ומוכרות אותם תחת מיתוג העמותה, עובדה שמבדלת את המוצר ומעניקה לו ערך מוסף.
  • מימון ציבורי – כל עוד הוגשה כראוי בקשה והעמותה עמדה כראוי בקריטריונים מוגדרים, העמותה תזכה למימון משמעותי מצד המדינה.
Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה