דברים שכדאי לדעת לפני ההשקעה בתעודות סל

דברים שכדאי לדעת לפני ההשקעה בתעודות סל

השקעה בתעודות סל

תעודת סל היא מוצר פיננסי להשקעה בדומה לאגרת חוב. באמצעות תעודת הסל יכול המשקיע לעקוב אחר נתונים שונים במדד דוגמת מדדי אגרות חוב, מניות, סחורות או שערי מט"ח. כשמשקיעים בתעודות סל, ניתן להפיק מהן רווחים. אך לפני הכול, חשוב ללמוד את כל מה שניתן על תעודות הסל. רמי ברכה, משקיע ותיק בשוק ההון, גאן כדי לתת טיפים חשובים!

השקעה בתעודות סל

מה כדאי לדעת לפני שמשקיעים?

מעוניינים להשקיע בתעודות סל? אלה כמה דברים שחשוב להביא בחשבון:

  • גביית דמי ניהול – במרבית תעודות הסל אין דמי ניהול, אך חשוב לשים לב לכאלה שיש להן. זה לא אומר שצריך לפסול באופן אוטומטי תעודת סל שיש לה דמי ניהול, אם כי כדאי לדעת שקיימות חלופות משתלמות יותר מבחינה כלכלית.
  • חלוקת הדיבידנדים – האם המשקיע בתעודת הסל מקבל חלק נכבד מדיבידנד החברה?
  • כדאי לבדוק את רמת המינוף של תעודת הסל. לדוגמה, תעודת סל של פי 5 יכולה להביא רווחים או הפסדים של פי 5.
  • תנודות בתעודות הסל – ב-1.1 וב-1.7 בכל שנה הבורסה מעדכנת את הרכיבים של המדדים, דבר הגורם לתנודתיות בתעודות הסל.
  • נסחרות בכל עת – תעודות סל נסחרות בכל שעה בימי המסחר. אם מדובר בתעודת סל במדדים זרים, מחירי הסגירה שלה לא ישקפו את התמונה ביום ראשון, המוגדר כיום מנוחה במדינות רבות בעולם. כך שעיקר השינויים צפויים להגיע דווקא ביום שני.

להכיר את סוגי תעודות הסל

תעודות סל נחלקות לסוגים שונים. כך לדוגמה, תעודות סל מניות עוקבות אחר מדדי המניות בעוד תעודות סל אגרות חוב עוקבות אחר מצבן של אגרות חוב ממשלתיות ואלה השייכות לחברות פרטיות. סוג נוסף של תעודות סל הוא תעודות סל מורכבות. תעודות אלה עוקבות אחר נכסי בסיס והן מתחלקות לשני סוגים עיקריים. הסוג הראשון הוא תעודות בעלות הרכב קבוע. כלומר, הן בנויות כמו תיק השקעות ובאמצעותן יכול המשקיע להשקיע במוצרים פיננסיים בודדים. הסוג השני הוא תעודות סל שיש להן הרכב משתנה. משקל הנכסים בתעודה זו נתון לשינויים, בהתאם לנוסחה שהוגדרה מראש.

על כל פנים, לפני שאתם באים להשקיע בתעודות סל, כדאי להתייעץ עם מומחים. תוכלו למצוא מידע נוסף באתר של רמי ברכה –

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה