ד"ר קובי שגיא – האם יש קשר בין הרטבת לילה לחרדות?

ד"ר קובי שגיא – האם יש קשר בין הרטבת לילה לחרדות?

הקשר בין הרטבת לילה לחרדות

הורים אוהבים את הילדים שלהם, דואגים להם וחרדים לשלומם. ולכן כל בעיה קטנה שמתעוררת וכל תופעה לא שגרתית מציתים מיד את הדמיון ומעלים סימני שאלה. מה לא טוב לילד? היכן שגינו? כיצד נוכל להעניק לו יותר חמימות ויציבות ביתית? אחת התופעות הללו (שמטפל בה ד"ר קובי שגיא) היא תופעה של הרטבת לילה. מדובר על תופעה מעיקה שעשויה להטריד את הילד ואת ההורים גם יחד. אין ילד שנהנה לאכזב את ההורים שלו, אין הורים שנהנים להיכנס לחדר של הילד ולחוש את ריח השתן ששוב נמצא כאן למרות הכביסות והאוורור של אמש… אם זו הייתה בעיה טכנית בלבד זה עניין אחד. אבל הורים רבים תוהים האם הבעיה מאותת גם על בעיה רגשית? אולי הילד סובל מחרדות?

ההסבר של ד"ר קובי שגיא

חשוב להבחין בין הרטבה רגילה לבין הרטבה שניונית (קראו מה אומר המומחה בתחום ד"ר קובי שגיא). הרטבה רגילה היא הרטבה כזו שעדיין נגררת מגיל הינקות בשל העובדה שהפעוט טרם הצליח להשיג בשלות מלאה ושליטה כנדרש. אמנם פעמים ההרטבה הזו מלווה את הילד לגיל בוגר מידי אבל עדיין אין כאן ממד רגשי. כאשר מדובר על ילד שכבר היה גמול ושלט על צרכיו שליטה מלאה אך בשל סיבה כלשהי הוא שב להרטיב בלילה – זה בהחלט עשוי להיות קשור לחרדות. שימו לב כי ילד חווה חוויות שונות בחייו והללו מותירות חותם על הנפש הרכה שלו. מעבר דירה, החלפת גננת וכן תהליכים משמעותיים יותר כמו גירושין של ההורים או מוות של אדם קרוב עשויים לעורר חרדות שעלולות להביא גם להרטבות.

ד"ר טל שגיא מנחה כיצד לפתור את הבעיה

כאשר קיימת בעיה של הרטבת לילה חשוב לטפל בה, יאמר זאת ד"ר טל שגיא וכל אדם בר דעת. בין אם מדובר על בעיה התפתחותית ובין אם ההרטבה מופיעה כסטרס יש למצוא את המוצא. ההרטבה אינה נעימה לילד ולא להוריו. הוא מרגיש את האכזבה ואת התסכול וזה כמובן לא תורם לביטחון העצמי שלו. אכן הורים טורחים ומשקיעים משאבים רבים בטיפול בילד. וזאת במטרה לסייע לו להשיג את השליטה המקווה ולהתגבר על החרדות שמלוות אותו. טיפול יעיל יוכל לפתור את העניין בהצלחה.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה