אריה גולדין: הקשר בין העלאות ריבית לשוק המניות

אריה גולדין: הקשר בין העלאות ריבית לשוק המניות

אריה גולדין

הריבית הינה העלות שמישהו משלם בעבור השימוש בכסף של אחר. דוגמא לכך תהיה משקיעי הנדל"ן אשר רבים מהם עושים שימוש בכסף של הבנקים על מנת לרכוש בתים והם משלמים בהמשך לבנקים ריבית בעבור הזכות להשתמש בכספם. דוגמא נוספת תהיה העושים שימוש בכרטיסי האשראי אשר לווים לא פעם כסף לטווחים קצרים. כאשר מדובר בשוק המניות בכל אופן, ההשפעה על השוק של הריבית מתייחסת דווקא למשהו קצת שונה מהדוגמאות.

הפדרל ריזרב

ריבית הבנק המרכזי של הפדרל ריזרב הינו זה אשר משפיע על המשקיעים. מדובר בעלות שבנקים מחויבים בעבור הלוואה של כסף מהפדרל ריזרב. הריבית הזו הינה בעצם הניסיון שלו לשלוט באינפלציה אשר נגרמת על ידי ביקוש גדול להיצע קטן כאשר הדבר מעלה את המחירים. כאשר הפדרל ריזרב משפיע על כמויות הכסף הזמינות, הוא מצליח לשלוט במידה מסוימת באינפלציה. באותו האופן, הבנקים המרכזיים של מדינות אחרות עושים את אותו הדבר עם הכסף המקומי על מנת לשלוט באינפלציה המקומית. בשורה התחתונה, הבנק המרכזי מייקר את הכסף על מנת להקטין את ההיצע שלו וכפי שהמבינים בשוק ההון כמו אריה גולדין יודעים, ההשפעה על שוק המניות אינה נמנעת.

כיצד העלאת הריבית משפיעה על שוק המניות?

כאשר הריבית במשק עולה, ההשפעה על שוק המניות איננה מידית וישנו תהליך שמוביל בסופו של דבר להשפעה גם על שוק זה. מהסיבה שהאשראי יקר יותר בעבור הבנקים אשר מלווים כספים מהבנק הפדרלי, הבנקים מעלים גם הם את שיעורי הריבית שאלו גובים מהלקוחות שלהם על הלוואות. לקוחות הבנקים מושפעים מעליית הריבית ב כמה דרכים כמו דרך כרטיסי האשראי שלהם ועלייה בריבית של המשכנתאות. מהסיבה הזו, האנשים אשר משלמים כעת יותר מהכסף שלהם מסוגלים לבזבז פחות וכעת יש להם פחות כסף ל"בזבוזים" ובהמשך הדבר משפיעה על העסקים.

מכיוון שאחת משיטות הערכת שווי של חברות הינה לחשב את הסכום של תזרימי המזומנים הצפויים להתקבל בחרה, כדי לתמחר את השווי של המניה, צריך לחשב את הסכום של התזרים ולחלק אותו במניות הזמינות. המחיר הזה משתנה מחיזויים שונים של אנשים לגבי החברה וייתכן ויקרה מצב שאנשים שונים יהיו מוכנים למכור ולקנות את המניות שלה החברה במחירים שונים. מסיבה זו בתקופה של העלאת הריבית ישנה חשיבות גבוהה להיוועץ במומחים בשוק ההון כמו אריה גולדין אשר מכירים את תנודות השוק.

לעוד מידע לחצו כאן

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה