עקירת שיני חלב או לתת להן ליפול לבד

עקירת שיני חלב או לתת להן ליפול לבד

עקירת שיני חלב

בסביבות גיל חצי שנה מתחילות לבקוע לתינוק שיני החלב הראשונות. זה הזמן להתחיל להרגיל אותו לשמור על השיניים שלו ולצחצח אותם בבוקר ובערב. שיני החלב מסיימות לבקוע בגילאי חצי שנה ועד שנתיים, בגילאי חמש – שש הן מתחילות להתנדנד ולנשור על מנת לפנות מקום לשיניים הקבועות. למעשה, כאשר השיניים הקבועות מתחילות לצמוח הן צריכות לפנות לעצמן מקום, לכן הן דוחפות את שיני החלב וגורמות להן להתנדנד וליפול.

כאן נשאלת השאלה – האם לתת לשיניים ליפול לבד או לבצע עקירת שיני חלב? האם יש עניין שהילד יסתובב עם שיניים מתנדנדות למשך תקופה או שאפשר למנוע את זה על ידי עקירת השיניים החלביות מיד כאשר הן מתחילות להתנדנד?

נד – נד השיניים מתנדנדות

הילד גדל, הגיע הזמן בו אמורות להתחלף לו שיני החלב הקטנות בשיניים קבועות. אחד הסימנים לצמיחה של שיניים קבועות הוא ששיני החלב מתחילות להתנדנד. למה זה קורה? כאשר מתחילה לצמוח שן חדשה, היא אמורה לפנות לעצמה מקום ולכן, היא דוחקת את השן החלבית שעמדה עד עכשיו באותו מקום על מנת שהיא תיפול ותפנה לה מקום.

שיניים מתנדנדות הן אחת מסימני ההיכר של ילדים בגילאי גן חובה ועד כיתה ג-ד שאז זה הזמן בו נושרות שיני החלב וצומחות אחרות תחתיהן. מבחינה אסתטית, פה עם שיניים מתנדנדות או חסרות זה לא המראה האופציונאלי, אך ניתן להתנחם בכך, שכמעט כל חברי הכיתה של הילד נראים כמוהו בשלב הזה…

עקירת שיני חלב – מתי?

למעשה, אין כל צורך לעקור את שיני החלב המתנדנדות מכיוון שהשן החדשה שגדלה עושה את זה. אבל, במקרים מסוימים כן יש צורך להתערב ולבצע עקירה של השיניים החלביות. לדוגמא: כאשר צומחת שן קבועה מאחורי שן חלבית או שהיא צומחת בצורה מעוותת יש לבצע עקירה של שן החלב על מנת לפנות מקום לשן החדשה. סיבה נוספת לעקירה היא שן שמתנדנדת לאורך זמן כאשר השן הקבועה כבר מבצבצת דבר שגורם סבל לילד, כמובן שזה צריך להיעשות רק על ידי רופאת שיניים לילדים.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה