אני הולך רגל ונגרם לי נזק בתאונת דרכים, האם מגיע לי משהו?

אני הולך רגל ונגרם לי נזק בתאונת דרכים, האם מגיע לי משהו?

ייצוג משפטי במקרה של תאונות דרכים

כשאנחנו נוהגים ברכב ועושים תאונה עם נהג אחר, אז די ברור כיצד מתבצע הליך הפיצוי במקרה כזה. אנחנו מחליפים פרטים, מדווחים לחברת הביטוח, והן מתדיינות ביניהן כיצד לסגור את העניינים על פי הפוליסות שאנחנו מחזיקים.

אך מה קורה כשהנפגע בתאונה הוא הולך רגל? מן הסתם, הוא לא מבוטח, אך מצד שני, סביר להניח, במקרים רבים, הפגיעה בו תהיה קשה מבחינה פיזית וכן מבחינה נפשית. כעת עולה שאלה, האם מגיע לו משהו וכיצד הוא יכול לקבל את זה?

ב-1975 חוקק חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. החוק הביא איתו רפורמה דרסטית בתחום הפיצויים עבור נפגעי תאונות דרכים ובפרט הולכי רגל. עד אז, ההתייחסות היתה על פי דיני נזיקין. הבעיה היתה, שבמקרים כאלה היה צריך להוכיח שאכן נגרם נזק והוא נגרם על ידי הפוגע. כמו בכל מקרה של נזיקין. החוק בא למנוע מצב שכזה, מתוך כוונה להבטיח שלא משנה מה יקרה, הולך הרגל יקבל פיצוי.

כיצד זה מתאפשר? על פי אתר http://www.msblaw.co.il/ , החוק למעשה קבע אחריות מוחלטת על הנהג שמעורב בתאונה, וחובת ביטוח בגין האחריות הפוטנציאלית כלפיו. לפי החוק, הנהג שמעורב בתאונה הוא אחראי ועליו לפצות את הולך הרגל, ולא משנה מידת אשמתו של הניזוק. יש מקרים קיצוניים בהם הניזוק נמצא אשם ואז הנהג לא צריך לשלם, אם נניח הוא גרם לתאונה בכוונה.

מעבר לכך, הנהג חייב לעשות ביטוח צד ג' כך שהיא תכלול גם פגיעה בהולכי רגל ולא רק כלפי נוסעים או נהגים אחרים.

המדינה גם הקימה קרן לפיצוי נפגעי תאונת דרכים, קרנית, שמטרתה לאפשר לנפגעים שלא יכולים לקבל פיצוי מחברת הביטוח (נניח במקרים בהם מדובר על תאונות בהן לא ידוע מי הנהג הפוגע או כשמדובר בנהג שבמצבו הכלכלי הוא חדל פרעון), ליהנות מאפשרות לקבל פיצוי כספים מלא.

עם השנים נוספו תקנות וסעיפים שונים לחוק, בהתאם למציאות שהשתנתה, בין אם זה מבחינת תרבות הנהיגה ובין אם זה מבחינת התרבות והנורמות שהשתרשו בקרב הולכי רגל. 

קראו גם על: ייצוג משפטי במקרה של תאונות דרכים

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה