5 טיפים להגהה לשונית נכונה

5 טיפים להגהה לשונית נכונה

הגהה לשונית נכונה

כל אחד שמתעסק בכתיבת טקסטים יודע כי אחד השלבים המעצבנים יותר בכתיבה הוא שלב ההגהה. בסיום כתיבת טקסט – במיוחד כאשר מדובר בטקסט ארוך – כל מה שמתחשק לעשות זה לשגר ולשכוח. מלבד זאת, מה הסיכויים שיש שגיאות בטקסט של כותב מיומן כל כך? וגם אם היו כאלה, לבטח היינו שמים לב לכך.

אז לא. כולנו בני אדם וככאלה, עושים לפעמים טעויות, גם כאשר אנו בטוחים לחלוטין שלא. על כן, חייבים לבצע הגהה על כל טקסט לפני ששולחים אותו לפרסום. מה יותר מביך מלגלות בעיתון טקסט שלכם כאשר יש בו טעויות? אולי כשקורא שלכם מפנה את תשומת ליבכם שיש טעות בטקסט שכתבתם. אין הרגשה יותר מטופשת ומביכה ממנה. כל זה יכול להימנע כאשר מבצעים הגהה על הטקסט בסיום הכתיבה.

להלן חמישה טיפים להגהה לשונית נכונה:

  1. בדיקת איות – לפני שאתם מתחילים בהגהה, תריצו בדיקת איות על הטקסט. ישנן תוכנות שמבצעות בדיקת איות תוך כדי ההקלדה, מה שמאפשר לתקן את הטעויות מיד כשהן מתרחשות. בדיקת איות יכולה לגלות גם טעויות הקלדה שונות כגון אם כתבתם רתול במקום חתול.
  2. הגהה רק בסיום הכתיבה – הזמן לביצוע הגהה על טקסט הוא אך ורק בסיום הכתיבה. הסיבה לכך היא שהדרך בה פועל המוח בזמן הכתיבה היא שונה לחלוטין מהדרך בה הוא פועל בזמן הגהה וכאשר מבצעים הגהה תוך כדי הכתיבה עלולים להיתקל במחסום כתיבה. תוכלו להיעזר במומחים על ידי פרסום מודעת דרושים כותבי תוכן.
  3. בלי הסחות דעת – אין אפשרות לבצע הגהה בזמן שיש מסביב דברים שמפריעים לכם להתרכז כגון הטלפון הנייד, הטלוויזיה וכדומה. על כן, לפני שאתם מתחילים בהגהה, הרחיקו מכם כל דבר שיכול להסיח את דעתכם והתרכזו לגמרי בטקסט אותו אתם מגיהים עכשיו.
  4. לאט לאט – כאשר קוראים טקסט, לא קוראים אותו ממש מילה במילה, אך בהגהה, יש להתרכז ולקרוא כל מילה כדי שלא לפספס טעויות. לכן כשאתם מבצעים הגהה, חשוב מאוד להאט את קצב הקריאה ולקרוא כל מילה.
  5. קריאת הטקסט בקול – אחת הדרכים להתרכזות בטקסט היא לקרוא אותו בקול, לאט וברור. בצורה כזו, ניתן לשים לב לסימני פיסוק שגויים או למצוא קטעים ארוכים ומוזרים בטקסט.

המידע באדיבות אתר איזיגרייד

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה