ריסוק אבנים בכליות – במה זה כרוך

ריסוק אבנים בכליות – במה זה כרוך

ריסוק אבנים בכליות

היווצרות של אבנים בכליות זוהי תופעה נפוצה אשר קיימת בקרב אנשים רבים באוכלוסיית העולם. רבים הם האנשים אשר סובלים מהבעיה כאשר יש לכך מגוון גורמים, קראו עליהם בלינק. ישנם מקרים אשר בהם זה נגרם בעקבות סיבות תורשתיות, ישנם מקרים אשר בהם מדובר בעקבות שימוש בתרופות שונות המשפיעות על היווצרות האבנים ובמקרים אחרים נובע הדבר בגלל תזונה לקויה, שתייה שאינה מספקת או אוכל מידי מלוח ולחילופין אוכל מידי מתוק.

התסמינים של האבנים בכליות משפיעות וגורמות למגוון תסמונות קליניות שונות. 

דימום בשתן – האמת היא שלא תמיד אפשר יהיה להבחין לבד בדם הנמצא בשתן. ישנם מקרים אשר בהם מדובר בדימום מיקרוסקופי ממש שאינו משפיע על צבע השתן. רקב בבדיקות מעבדה אפשר יהיה לאבחן את כדוריות הדם האדומות.

עווית כלייתית – עווית כלייתית זהו כאב עוצמתי מאוד אשר הוא נגרם בעקבות חסימה שהאבן גורמת בדרכי השתן. על פי רוב מדובר בכאב חד מאוד המורגש בעיקר באזור המותן. במקרים רבים הכאב יקרין גם לכיוון המפשעה. אז האמת היא שלא פעם החסימות עשויות לחלוף באופן עצמוני. אך ישנם מקרים רבים אשר בהם החסימה עשויה לגרום לפגיעה משמעותית בכליה.

ריסוק האבנים – איך זה מתבצע?

במקרים אשר בהם האבנים אשר נמצאות בכליות גורמות לחסימה בכליות או שהן גורמות לכאבים עזים והן לא נפלטות מהגוף באופן טבעי עצמוני, או אז יש לרסק את האבנים באמצעים חיצוניים.

כיום נעשה שימוש נרחב באפשרות של גלי הדף. מדובר במכשיר מיוחד הנועד לצורך כך והוא מסוגל לייצר את הגלים הנכונים ולכוון אותם אל כיוון האבן באמצעות גלי רנטגן. את הפעולה הזו  מבצעים כאשר המטופל נמצא תחת הרדמה כללית או על ידי טשטוש. הפעולה היא לא חודרנית אך היא בכל זאת עשויה לגרום לכאב ולאי נוחות.

ריסוק כזה מתאים לאבנים קטנות של עד 2 ס"מ.

אורטרוסקופיה – לא תמיד אפשר יהיה לטפל באבנים בכליות באמצעות גלי הדף. במקרים כאלה נעשה שימוש בשיטת אורטרוסקופיה אשר היא נעשית באמצעים פולשניים עם ציוד לריסוק האבנים.

ישנם מקרים אשר בהם יהיה צורך בניתוח בשיטה פתוחה לצורך הטיפול באבנים.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה