פיצויים לניצולי שואה מרומניה – מי זכאי

פיצויים לניצולי שואה מרומניה – מי זכאי

פיצויים לניצולי שואה מרומניה

ניצולי השואה היהודית שהתרחשה בגרמניה במלחמת העולם השנייה, אמורים לקבל – על פי הסכם סוציאלי משנת 1975 – פיצויים מגרמניה. מדינה זאת חתמה על הסכם ביטוח סוציאלי שמבטיח גמלה לניצולי שואה. ההסכם נוגע גם לצאצאיו של אותו ניצול שיכולים לתבוע את דמי הגמלה של הניצול, ובכך לממש את הפיצויים.

מי שצאצא לניצולי שואה, יודע עד כמה נושא הפיצויים יכול להיות סבוך ורגיש, ובכול זאת יש לנסות להבין כיצד לוקחים בשתי ידיים את מה שמגיע למשפחה שלכם, זאת לאחר שגרמניה הכירה (לאחר לא מעט מאבקים) בניצולי שואה כמי שזכאים לדמי ביטוח לאומי מגרמנייה בשל היותם אזרחים ותושבים במקום.

מי זכאי לפיצויים?

לפני הכול, חשוב להבין כי האנשים שזכאים לפיצויים ולקצבת הגמלה הגרמנית – הם ניצולי שואה שעדיין בחיים. כיום, ישנו אחוז קטן של קשישים ניצולי שואה שזקוקים לגמלה על מנת שיוכלו להמשיך לחיות בכבוד. מלבד אנשים אלה, יכולה משפחת הניצולים להמשיך לקבל את הקצבה גם בצורה רטרואקטיבית – וגם עבור מי שהוריו לא מימשו את הגמלה וזאת החל משנת 1997, קראו על פיצויים לניצולי שואה מרומניה.

לפי ההסכם שחתמה מדינת ישראל עם גרמניה, גם יורשים של ניצול שואה יכולים לתבוע את דמי הגמלה אותם אפשר לקבל מהמוסד לביטוח לאומי הגרמני. לדמי הגמלה מתווספים פיצויים גם עבור מי שהועבד בגטאות וגם פיצויים בגין רדיפה, כמו גם קצבת ילדים, קצבת סטודנטים ועוד. לכן מדובר בסכום שכדאי מאד לתבוע עבורכם, או עבור ניצול השואה.

חשוב לדעת כי בעקבות חקיקה חדשה של בית משפט סוציאלי גרמני – ניצולי שואה/ בני הזוג שלהם והיורשים שלהם – יכולים לתבוע את הקצבה גם במידה והתביעה נדחתה בעבר. בכך אפשר לפתוח מחדש בקשות שנדחו.

תנאי זכאות לגמלה

תנאי הזכאות להגשת תביעת גמלה הם:

על התובע להיות יורש או ניצול שואה אשר שהה בגטו המוכר לרשויות הגרמניות. ניצול השואה עבד בזמן שהיה בגטו. יורשים של ניצולי שואה שאינם בחיים יכולה להגיש בקשה החל משנת 2002, בעוד שמי שיוכל לקבל את הגמלה הוא מי שהמוריש שלו הגיש בקשה לגמלה (קראו עוד בנושא): גם מהביטוח הלאומי הישראלי זאת לאחר חתימת ההסכם מול גרמניה – משמע באפריל 1975. באמצעות הגמלה רבים יכולים להטיב עם אורח חייהם.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה