מוכרים את הדירה? המדריך הבא הוא בשבילכם

מוכרים את הדירה? המדריך הבא הוא בשבילכם

הערכה נכונה של שווי הדירה

כשאנחנו רוצים למכור דירה אשר בבעלותנו, עלינו לקבוע מה יהיה הערך שלה. מצד אחד, עומד הסכום ששילמנו עבור הדירה במקור, מצד שני, ייתכן מאוד שהערך הזה הוא לא רלוונטי, בין אם זה בגלל שרכשנו את הדירה לפני שנים ומאז הערך השתנה, ובין אם זה בגלל סיבות אחרות שהשפיעו על מחירי הנדל"ן בכלל ובפרט על הדירה שלנו.

כיצד נקבע ערך של דירה?

בשביל שנוכל לקבל הערכה נכונה של שווי הדירה, אזי שעלינו להיעזר בשמאי מקרקעין, שמאי נדל"ן, אשר ידע לבחון את הנכס, בין אם זה על פי גודל השטח של הנכס ובין אם זה על פי היבטים אחרים שיכולים להשפיע כך או אחרת על ערך הנכס.

שווי הדירה, כאמור, נקבע על פי פרמטרים שונים. כל בעל דירה יכול להשפיע במובן מסוים על הערך שלה, זאת בזכות שיפוץ, שדרוג ופעולות אחרות שהוא יכול לבצע בנכס, אך ישנם דברים מסוימים שאינם תלויים אך ורק בו, אלא מדובר במאפיינים סביבתיים שונים שמשפיעים על כך.

חשוב להדגיש, סביר להניח שבטווח של שנים הערך יעלה, אך ייתכן מאוד שהעלייה תהיה מאוד מתונה ואם נמכור את הדירה מעט אחרי שרכשנו אותה, אף ייתכן שלא נרגיש בכלל בעלייה.

מאפיינים שיכולים להשפיע על ערך הדירה

גודל /חלוקה

כאמור, גודל הדירה והחלוקה שלה לפי חדרים, ישפיעו על המחיר. אף על פי שקיים הבדל בין דירה בגודל מסוים בעיר גדולה, לבין דירה בגודל דומה, בעיר קטנה ורחוקה.

אזור

אחד המאפיינים שהשמאי יבדוק, זה המחירים של נכסים באזור. אם האזור התפתח וחלה עלייה משמעותית במחירי הנכסים, אז באופן טבעי גם הערך של הנכס שאנחנו נרצה למכור, יעלה.

תוכניות פיתוח

ייתכן מאוד שערך הנכס יעלה בזכות העובדה שישנן תוכניות פיתוח שונות שאמורות להשפיע בטווח הרחוק. למשל, אם מדובר על אזור שעובר התחדשות עירונית או אזור שמתוכננים להיבנות בו מרכזי מסחר ותרבות.

מצב השוק – כפי שלמדנו ב-2008, ברגע שמצב השוק משתנה באופן כללי, אז ערך הנכסים משתנה.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה