השלכות בריאותיות ובטיחותיות של נעלי עבודה לכבאים

השלכות בריאותיות ובטיחותיות של נעלי עבודה לכבאים

נעלי עבודה לכבאים

עובדים הפועלים בתנאי קיצון (כבאים, חיילים, תעשיות כבדות, תעשיות כימיות וגרעין, וענפים אחרים), נדרשים לאמצעי מיגון וביגוד עבודה מגן, המסוגל להגן עליהם, או למזער נזקים וחשיפה לתנאי קיצון בכדי להבטיח את בטיחותם ובריאותם. פריטי הלבוש ואמצעי המיגון, נבחנים תדיר וישנו תהליך תמידי של שיפור ושכלול שלהם, בכדי להגדיל את בטיחות העובדים והשמירה על בריאותם. אנשים אלה צריכים לצאת לעבודתם עם ההבטחה והשקט הנפשי, שיחזרו הביתה בריאים ובשלום. דוגמה להליך בדיקה ושיפור שכזה נוגעת ללוחמי האש, הכבאים, ונוגעת לסוגיית נעלי עבודה, המגפיים, שנועלים הכבאים ולחשש שייתכן והם יוצרים סיכון בלתי מכוון לבריאותם ובטיחותם.

במחקר של המכון הלאומי האמריקאי לבטיחות, נחקרו כלל ההשפעות, הגופניות, ההנדסיות (בהקשר של הנדסת אנוש) והשימושיות המעשית של משקל נעלי עבודה על לוחמי האש בשני המגדרים. לא מובן מאליו הדבר, אולם ברור לנו, שאופי העבודה המלחיץ ומורכבות סביבת העבודה של הכבאים, מעלה את החשיבות של כל פריט, כלי ואביזר שנמצא בשימוש, לבריאותם ובטיחותם, וכל כשל, או חוסר התאמה, מעלה אצלם את הסיכון לנזק, ומגדיל את הסיכוי לפגיעה, או אסון, בזמן כיבוי שריפות.

בארה"ב, לדוגמה, מכלל המועסקים בשירותי הכבאות האמריקאים, בתפקידים ביצועיים בשטח, כבאים, או לוחמי אש, גברים ונשים, נפגעים כ 10% בממוצע בשנה. רבע מהפגיעות נגרמו ממאמץ יתר ורבע נוסף מנפילות. כחלק מעבודתם, נועלים רוב הכבאים נעלי עבודה העשויים מגומי, מגפיים מבודדים וכבדים, או נעלי עבודה מעור, שהם קלים יותר. משקל נעלי העבודה מהווה גורם משפיע ותורם לעומס הפיסי בו נמצאים הכבאים.

הכבאים במחקר נעלו נעלי עבודה מגומי ייעודיות, הנמצאות בשימוש שכיח, או נעלי עבודה ייעודיות מעור, או נעלי בטיחות רגילות ובנוסף נשאו תרמיל על גבם. במהלך המחקר נבדקה אצלם צריכת החמצן, תנועת מפרקים ותבנית ההליכה.

ממצאי המחקר מוכיחים שהכבאים, משני המגדרים, מתאימים את צורת ההליכה שלהם ואת צורת היציבה, כשהם נועלים נעלי עבודה כבדות. לרוב הם יצעדו לאט ובצעדים רחבים יותר, ובכל פסיעה, משך הזמן שבו שתי כפות הרגליים נמצאות במגע עם הקרקע, או הרצפה, מתארך ככל שמשקל הנעל/מגף עולה. המסקנה מכך היא, שכבאים הנועלים נעלי עבודה כבדות, צריכים זמן ארוך יותר לאיזון גופם תוך כדי צעידה, מכאן שגם זמני התגובה והביצוע שלהם יהיו בהתאם.

נשים, לוחמות אש, האטו את צעידתן לפסיעות קטנות יותר מאלו של גברים. ממצאים נוספים הראו שלמשקל נעלי העבודה, השפעה גם על האופן שבו הכבאים מניעים את פלג גופם התחתון. נעלי עבודה במבנה של מגף, הגבילו את תנועת העקב, הברך והאגן. הגבלה זו משפיעה על יכולת לוחמי האש לבצע את המטלות שלהם ביעילות, לדוגמה, השגת שיווי משקל, או מעבר מכשולים, בזמן כיבוי שריפה. בנוסף לשינויים בצורת ההליכה היציבה, ובאופן התנועה בעת ביצוע המטלות בשטח, נמצא שעליה במשקל נעלי העבודה יכול להשפיע גם על השקעת אנרגיה ונשימה, דהיינו מקדם העייפות גבוה יותר ויעילות הכבאים תרד משמעותית במשימות עם משך זמן ארוך.

במהלך המבדקים בצעו הכבאים שתי מטלות, הליכה על משטח הליכה נע תוך כדי סחיבת צינור, המחקה מצב שכיח בפעילות היומית שלהם. השני, טיפוס על גרם מדרגות שנע בתנועה סיבובית. בשני המבדקים היו צריכת החמצן, נפח הנשימה וקצב הלב גבוהים יותר אצל כבאים שנעלו נעלי עבודה כבדות מגומי, מאשר אצל כבאים שנעלו נעלי עבודה מעור. הגברת הנשימה והשקעת האנרגיה, עלולות להפחית את טווח הפעולה של כבאים, העושים שימוש במכלי חמצן, בתרחיש שריפה, בצורה משמעותית בשל צריכת החמצן המוגברת.

המידע שנאסף ופורסם מספק מידע חיוני לכבאים, ולמחלקות כיבוי האש ולרשויות לאומיות לכיבוי אש בכדי להתאים את התרגולות והציוד בצורה מיטבית.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה