מהי תביעה ייצוגית?

מהי תביעה ייצוגית?

1906922-min

תביעה ייצוגית היא מצב שבו קבוצה של אנשים עם פגיעות זהות מכל הסוגים תובעים גוף אדם פרטי או ישות בפגיעה בהם. תביעה כזו נעשית לרוב על ידי קבוצות גדולות של אנשים אשר יחד, הסיכוי שלהם גדול יותר לזיכוי במשפט.

מהי תביעה ייצוגית?

תביעה ייצוגית הינה תביעה משפטית שהוגשה על ידי יותר מאדם יחיד נגד נאשם יחיד. תביעה זו מיועד לסיטואציות שבהן מספר אנשים נפגעו באופן דומה כתוצאה ממעשי הנאשם.

תביעות ייצוגיות מתאימות כאשר הנזקים הנתבעים על ידי כל אחד מהתובעים – האדם הטוען בעוולה – הם קטנים מכדי שתביעות פרטניות יהיו כדאיות לכך.

לתובעים אלה יש המשאבים לשכור עורך דין ולקבל השבה על ידי הגשת התובענה המשפטית כקבוצה. תביעות ייצוגיות גם משחררות את בית המשפט מהנטל לשמוע מאות או אלפי תיקי תביעות קטנות.

מהן תביעות ייצוגיות?

תביעות ייצוגיות מוגשות לרוב נגד גורמים ממשלתיים, מוסדות פיננסיים, יצרנים, קמעונאים או מעסיקים. רבים מבוססים על טענות על מוצרים לקויים, פרסום כוזב, אפליה או נהלי עבודה בלתי חוקיים.

איך תביעות ייצוגיות עובדות

קבוצה של תובעים מיוצגים על ידי תובעים "מובילים" אחד או יותר. הפגיעות שנגרמו וההאשמות עליהן טוענים התובעים הראשיים, צריכות להיות דומות לאלה של שאר חברי הכיתה.

לפני שתביעה ייצוגית יכולה להתקיים בבית המשפט, היא חייבת להיות מוסמכת ומוסכמת על ידי שופט. על התובע הראשי להוכיח כי לתובעים יש תביעה תקפה כלפי הנתבע וכי לכל הקבוצה התובעת יש טענות דומות.

על התובע הראשי להראות כי התביעה יכולה לייצג כראוי את כל חברי הקבוצה. התובעים מקבלים הודעה בדואר או באמצעים אחרים לאחר אישור התביעה וכולם כלולים אוטומטית בתביעה.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה