חישובי תשואה לסוגי נכסים שונים

חישובי תשואה לסוגי נכסים שונים

חישובי תשואה

אחת השאלות הבוערות בתחום הנדל"ן, שאלה שכל משקיע וכל מומחה מתעסק בה היא, כיצד מחשבים תשואה לסוגי נכסים שונים. כל מי שמעוניין להשקיע בנכס מסוים או מעוניין למכור נכס בשביל לקנות נכס אחר רוצה לדעת כיצד לחשב את התשואה במטרה לדעת כמה הוא ירוויח.

חישובי תשואה

חשוב לציין לגבי חישובי תשואה

חישוב התשואה נעשה בכלים שונים שמטרתם להבין כמה רווח הנכס בו נשקיע יפיק לנו. בשביל להבין כיצד זה מתבצע חשוב לדעת תחילה מהי תשואה. הרעיון של תשואה הוא מאוד פשוטה, מדובר על שווי היחס של הנכס בנקודות שונות בזמן. למשל, מה התשואה של הנכס ביום שרכשנו אותו, כמה בתקופות אחרות, בדרך כלל על פי נקודות שנתיות שונות. החישוב יעשה בצורה כזו שאנחנו אמורים לקבל תשובה באחוזים.

למשל, כשאנחנו רוכשים נכס מסוים להשקעה, למשל דירה בתל אביב, אנחנו נבדוק מה התשואה שאנחנו נקבל על הנכס אחרי שנה שהוא בידינו, אחרי שנתיים ואחרי שלוש. כך נדע מתי אנחנו מחזירים את כל ההשקעה על הנכס, מתי נתחיל להרוויח עליו ומתי, אם בכלל משתלם לנו למכור אותו.

כיצד מחשבים את התשואה על הנכס

התשובה היא מאוד, החישוב מתבצע על פי ערכו הריאלי של הנכס במשך השנים. אנחנו לוקחים את הסכום ששילמנו עליו ומחשבים בכמה אחוזים עלה ערך הנכס במהלך השנים. צריך לזכור, עליית ערך הנכס מתבטאת בעליית המחירים באזור, שיקולי מדד, ריבית, פחת ועוד. מדובר בשיקולים כלכליים לא מסובכים, אך הם כן דורשים מאיתנו איסוף נתונים מקדים.

מדוע חשוב לדעת את השינויים בתשואה

יש לכך הסבר מאוד פשוט, כשאנחנו יודעים בכמה השתנתה התשואה על הנכס שלנו, אנחנו יכולים להעריך מתי ישתלם לנו למכור אותו. נניח והיום קנינו את הנכס במיליון דולר, בעוד שנה-שנתיים, נבדוק מה התשואה ונגלה שערכו עלה בחצי מיליון, אז אנחנו יכולים להניח שעוד שנה שנתיים, נגיע לעוד חצי מיליון, פלוס מינוס. בהנחה שלא יקרה משהו קיצוני בשוק.

בצורה כזו, אנחנו יכולים להיערך לקראת מכירת הנכס בעתיד, במידה ואנחנו מעוניינים בכך. כאמור, אם אנחנו עושים חישוב נכון של התשואה על הנכס, אנחנו גם יכולים לדעת מתי בדיוק נחזיר את כל ההשקעה בנכס. אם רכשנו אותו במיליון, והשכרנו אותו, ואנחנו יכולים להניח שבעוד שנה התשואה הנכס יהיה שווה מיליון וחצי, אז בשלב בו אנחנו נחזיר את כל ההשקעה בנכס, אנחנו נדע, באותה נקודת זמן, שאנחנו יכולים להרוויח על הנכס. עד אז אנחנו נהיה בהפסד.

בשביל לבצע חישוב נכון של התשואה, אנחנו זקוקים, כאמור, למידע מקיף הן על הנכס ועל הנכסים בסביבה. לשם כך ניתן להיעזר ביועצי נדל"ן, שמאים ומתווכים. חשוב לדעת כל הזמן מה המחירים באזור שלנו, על מנת להיות עם היד על הדופק.

להשקעות נדל"ן מבית קרן הגשמה.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה