קהילת דרבנט

דרבנט

אם יש קהילה נרחבת, גדולה ומעניינת בין קהילות יהדות אירופה היא כמובן קהילת דרבנט אשר נמצאת בחבל קווקז. כבר מהמאה ה12 ישנן עדויות לכך שישבו שם יהודים ועם הזמן קהילתם רק גדלה והפכה להיות משמעותית ביותר בהיסטוריה. כאשר מדברים על קהילת דרבנט מדברים על קהילה שסבלה לאורך שנות המאה ה17 מלא מעט מלחמות שיו באזור ורבים מבני הקהילה מצאו את עצמם נאלצים להמיר את דתם כדי לשרוד. רבים למעשה המירו דתם לאסלאם אך מאוחר יותר שבו אל מקורותיהם מתוך תחושת געגוע בלתי פוסקת. המרכז הרוחני של "יהודים ההרריים" הייתה העיר דרבנט שבתחילת המאה ה20 כללה לא פחות מ3,500 נפשות.

העלייה לארץ

קהילת דרבנט זו קהילה שכמעט כל מי ששרד ממנה עלה לארץ בסוף שנות השמונים וזאת לאחר שהם חיו בארבעה קולחוזים שונים בקרבת העיר הגדולה דרבנט. העלייה לארץ, כמו כל עלייה אחרת, לא הייתה פשוטה שכן גם קהילה זו, כמו כל הקהילות האחרות, הביאה איתה מנהגים שונים. השפה הייתה שונה, המאכלים ואפילו הלבוש כך שעבור יהודי קווקז להשתלב בארץ ישראל זו לא הייתה משימה פשוטה. עם זאת, מדהים לראות כיצד למרות הקושי והשוני הצליחה גם קהילה זו להיטמע בחברה הישראלית ולבסס את מעמדה.

הקהילה כיום

לאורך השנים ישנו רצון עז לחזור למקורות ואנו רואים זאת לגבי כל הקהילות השונות שהגיעו מאזורים מרוחקים בעולם. ממש כפי שדוברי הלאדינו מנסים לשמר את שפתם לכל אורך השנים כך ניתן לראות שגם בקהילה זו נעשים מאמצים לחזור אל המקורות מבחינת המנהגים השונים. התרבות נשמרת כיום על ידי אתרי אינטרנט שעוסקים בתחום, ספרות, סיפורים אישיים ואף מאכלים שעוברים במשפחה מדור אחד לדור אחר.

 

אדריכלות ועיצוב פנים אירועים ופנאי בריאות ותזונה כללי מחשבים וטכנולוגיה מסחר ופיננסים משפטים צרכנות קריירה ועסקים תעשייה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
יתרונות של אריזות צלופן
היום ניתן למצוא בשוק לא מעט סוגים שונים של אריזות צלופן. ניתן למשל למצוא את האריזות בגדלים שונים,...
קרא עוד »
ספט 01, 2019
כיצד מעצבים את הבית מחדש לקראת החגים?
תקופת החגים ובעיקר חג הפסח, היא תקופה המאפשרת הזדמנות נהדרת לעצב מחדש את הבית, ולרענן את מראה הבית כדי...
קרא עוד »
אפר 10, 2017
השכרת קלנועית
השכרת קלנועית היא אפשרות טובה לאנשים שצריכים לנסוע במהירות ובנוחות. אחד היתרונות הטובים ביותר של...
קרא עוד »
מרץ 20, 2023