כלכלה למתחילים: הדברים שכל אזרח חייב לדעת

כלכלה למתחילים: הדברים שכל אזרח חייב לדעת

הפודקאסט חיות כיס

כל אזרח חייב להבין ולהכיר מושגים כלכליים פשוטים, בוודאי ברמה הפרטית, שכן יש להם השפעה רבה על חייו ועל ההתנהלות הכלכלית שלו. כיום אפשר למצוא מגוון דרכים כיצד ללמוד עליהם ואיך להתנהל בסיטואציות כלכליות שונות.

כיצד אנחנו יכולים ללמוד על כלכלה?

עד לפני כמה שנים, כלכלה נתפסה כעניין רציני, עניין לכלכלנים בלבד. אך עם הזמן זה השתנה, וכיום יש ניסיון להנגיש את עולם הכלכלה והמושגים שמתקשרים אליו גם לאנשים שאינם בקיאים בתחום. למשל, הפודקאסט חיות כיס של כאן – תאגיד השידור הישראלי, מציע לכל מאזין אפשרות להבין טוב יותר את העולם הזה, בין אם ברמת המקרו ובין אם ברמת המיקרו, כלומר, ברמה הפרטנית, כיצד נכון מבחינת כל אחד להתנהל בהיבט הכלכלי.

אילו מושגים כל אחד מאיתנו צריך להכיר?

ישנם שורה של מושגים שכל אחד מאיתנו צריך להכיר, מאחר והם חלק מחיינו ומשפיעים עליהם בהיבט כלכלי וכן בהיבטים אחרים. הנה 5 ביטויים שכל אחד חייב להכיר.

הפרשות פנסיוניות

סכום כסף חודשי שאנחנו והמעסיקים שלנו צריכים להפריש לקרן פנסיה, אותה נוכל לפתוח כשנצא לפנסיה. הקרן כוללת את סכום ההפרשה והריבית שמקבלים עליה. יחד עם זאת, היא כוללת דמי ניהול שאנחנו משלמים עבור ניהול הקרן.

דמי אבטלה

מדי חודש אנחנו משלמים ביטוח לאומי, מתוך כוונה שאם יום אחד נפוטר או נתפטר מהעבודה, נוכל לקבל דמי אבטלה מהמדינה, על פי אחוז מסוים מהשכר שלנו.

מיסים המופרשים מהמשכורת

בכל תלוש משכורת ניתן לראות את פירוט ההפרשות עבור מיסים, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות או מס הכנסה, דבר המחויב על פי חוק לכל אזרח במדינת ישראל.

דו"ח שנתי

עובדים עצמאים מחויבים להגיש מדי שנה דו"ח שנתי שיפרט את ההכנסות שלהם, ובהתאם לכך נקבע האם מגיע להם החזר ממס הכנסה וכן קובעים את המקדמות לשנה הבאה.

דמי מחלה

כל עובד שכיר זכאי לקבל משכורת על ימי מחלה. ברוב המקרים זה החל מהיום השני למחלה, כאשר ישנם מקומות עבודה שמשלמים לעובד החל מהיום הראשון. מלבד דמי מחלה, העובד מקבל פעם בשנה גם דמי הבראה.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה