מהי תביעה ייצוגית?

תביעה ייצוגית היא מצב שבו קבוצה של אנשים עם פגיעות זהות מכל הסוגים תובעים גוף אדם פרטי או ישות בפגיעה בהם. תביעה כזו נעשית לרוב על ידי קבוצות גדולות של אנשים אשר יחד, הסיכוי שלהם גדול יותר לזיכוי במשפט.

מהי תביעה ייצוגית?

תביעה ייצוגית הינה תביעה משפטית שהוגשה על ידי יותר מאדם יחיד נגד נאשם יחיד. תביעה זו מיועד לסיטואציות שבהן מספר אנשים נפגעו באופן דומה כתוצאה ממעשי הנאשם.

תביעות ייצוגיות מתאימות כאשר הנזקים הנתבעים על ידי כל אחד מהתובעים – האדם הטוען בעוולה – הם קטנים מכדי שתביעות פרטניות יהיו כדאיות לכך.

לתובעים אלה יש המשאבים לשכור עורך דין ולקבל השבה על ידי הגשת התובענה המשפטית כקבוצה. תביעות ייצוגיות גם משחררות את בית המשפט מהנטל לשמוע מאות או אלפי תיקי תביעות קטנות.

מהן תביעות ייצוגיות?

תביעות ייצוגיות מוגשות לרוב נגד גורמים ממשלתיים, מוסדות פיננסיים, יצרנים, קמעונאים או מעסיקים. רבים מבוססים על טענות על מוצרים לקויים, פרסום כוזב, אפליה או נהלי עבודה בלתי חוקיים.

איך תביעות ייצוגיות עובדות

קבוצה של תובעים מיוצגים על ידי תובעים "מובילים" אחד או יותר. הפגיעות שנגרמו וההאשמות עליהן טוענים התובעים הראשיים, צריכות להיות דומות לאלה של שאר חברי הכיתה.

לפני שתביעה ייצוגית יכולה להתקיים בבית המשפט, היא חייבת להיות מוסמכת ומוסכמת על ידי שופט. על התובע הראשי להוכיח כי לתובעים יש תביעה תקפה כלפי הנתבע וכי לכל הקבוצה התובעת יש טענות דומות.

על התובע הראשי להראות כי התביעה יכולה לייצג כראוי את כל חברי הקבוצה. התובעים מקבלים הודעה בדואר או באמצעים אחרים לאחר אישור התביעה וכולם כלולים אוטומטית בתביעה.

אדריכלות ועיצוב פנים אירועים ופנאי בריאות ותזונה כללי מחשבים וטכנולוגיה מסחר ופיננסים משפטים צרכנות קריירה ועסקים תעשייה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך אנשים אוהבים לאכול פיצה ברחובות?
כולם מדברים על האפשרויות השונות לאכילת קרמבו, אבל אנחנו באנו לבדוק איך אתם אוהבים לאכול פיצה ברחובות....
קרא עוד »
אפר 29, 2017
איך בוחרים ציוד גלישה
תחום הגלישה בשנים האחרונות צובר תאוצה מאוד גדולה וניתן לראות גולשים רבים בחופים השונים הפזורים...
קרא עוד »
פבר 02, 2021
פיסול אף
פסלי אף הם טרנד פופולרי בעולם האמנות. הם עשויים בדרך כלל מחימר וניתן לפסל אותם לכל פנים של חיה או...
קרא עוד »
דצמ 03, 2022