שימוש בספסל ספרים ארוך, תמונות לחדר ילדים ומיטה נמוכה – עיצוב חדר ילדים לפי הגישה המונטסורית

שימוש בספסל ספרים ארוך, תמונות לחדר ילדים ומיטה נמוכה – עיצוב חדר ילדים לפי הגישה המונטסורית

תמונות לחדר ילדים

היום ניתן ליישם עיצוב חדרי ילדים לפי תפיסות עולם שונות. גישה אחת היא בגישה המונטסורית. היום יש גנים רבים משתמשים בעקרונות שיטה זו הקרויים גנים מונטסוריים. שיטת מונטסורי היא תפיסת עולם חינוכית לילדים אשר מבוססת על מחקרים של הרופאה מונטסורי מריה. השיטה בגדול מאפשרת לתת לילדים סביבת למידה חופשית ונותנות לילדים לבוא לידי ביטוי באופן הטבעי שלהם. חלק חשוב מן השיטה היא ליצור לילד מרחב נגיש שבו הוא יכול להתנסות וללמוד בכחות עצמו עם דגש על העצמאות שלו.

חלוקת החדר לאזורים ושימוש בתמונות לחדרי ילדים ליצירת החלוקה

כאשר ניגשים לעיצוב בשיטה זו חשוב להבין את תפיסת העולם לעומק ולחלק את החדר לפי השימושים הפונקציונליים שלו כלומר – חלק אחד יוקדש לשינה, חלק אחר יוקדש ללמידה, חלק נוסף למשחק וחלק אחרון לאחסון חפצים שונים. מומלץ להפריד בין האזורים השונים באמצעות שימוש בצבע או אלמנטים עיצוביים כמו תמונות לחדר ילדים

יש אפשרות לשלב בין האזור של הלמידה לאזור של המשחק.

אזור השינה – שימוש במיטה נמוכה

באזור השינה מומלץ להשתמש במיטה גדולה ונמוכה. נמוכה – כדי להנגיש לילד אותה. כלומר הוא יכול לעלות על המיטה בכוחות עצמו, הוא לא זקוק לעזרה נוספת מבחוץ.

מיטה נמוכה המאפשרת עצמאות לילד. החדר של גפן, צילום: לילך ל..

תמונות נמצאות כאן:
https://drive.google.com/drive/folders/1w0IAnRbvf3k17EyWRTlEodSD3Ii_plbE?usp=sharing 

חשוב מאוד ליצור הפרדה ברורה בין האזורים השונים. הפרדה כזו יכולה להיעשות על ידי שימוש בצבע כמו צבע על הקיר כמו צביעה של חלק מסוים בקיר אשר ייתחום את האזור או על ידי שימוש של תמונות לחדר ילדים כלומר כל אזור יהיה מתוחם ע״י מספר תמונות לחדרי ילדים.

אזור האחסון – שימוש בארון גדול

לאזור האחסון, מומלץ להשתמש בארון גדול. בניגוד לקופסת צעצועים שבה לילד קשה מאוד למצוא את מה שהוא רוצה ולרוב הוא יוציא רק את המשחקים שנמצאים בתחתית הקופסה. שימוש בארון יאפשר לילד סדר וארגון של משחקים וצעצועים שונים וינגיש להם אותם בצורה נוחה, כך הוא יוכל לבחור בכל פעם צעצוע אחר שיתחשק לו לשחק איתו ושוב תוך שימוש בעיקרון העצמאות – ללא עזרה מבחוץ.

אזור המשחק והלמידה עם ספסל ארוך

לאזור המשחק והלמידה, מומלץ מאוד להשתמש בספסל ארוך המשמש מצד אחד כספסל בו הילד יכול לשבת עליו בנוחות ומצד שני יכיל בקצה שלו ספרים ומשחקים. הספרים מאוד גלויים ונגישים והילד יכול בכל שלב לשלוף את הספר הרצוי, לקרוא או ללמוד אותו. 

שימוש בספסל ארוך עם מקום לספרים – בהתאם לשיטה המונטוסורית. החדר של גפן בן ה-3. צילום: לילך ל.

נכתב בשיתוף אתר https://www.unikid.co.il/

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה