מהי כמות אלכוהול מותרת בזמן נהיגה? איך זה נמדד?

מהי כמות אלכוהול מותרת בזמן נהיגה? איך זה נמדד?

כמות אלכוהול מותרת בזמן נהיגה

אם שותים לא נוהגים. אפילו לא קצת? שאלה שלרוב לא תהיה תשובה חד משמעית עליה. אנחנו פוגשים במגוון דעות שונה כמו – 'מותר לשתות עד שליש בירה ולנהוג מיד' או 'אפילו טיפה אחת של אלכוהול והלך הרישיון'. יצאנו לברר מהי כמות האלכוהול המותרת בזמן נהיגה ואיך מודדים את זה.

אז כמה מותר לשתות אם בכלל?


ראשית, חשוב לציין כי לסוג המשקה החריף שנשתה איך השפעה או משמעות לגבי החוק, אלא לכמות. הפקודה קובעת כי על מנת שנהג ייחשב שיכור, צריכה להימצא בדמו דגימה של 50 מ"ג ומעלה של אלכוהול ביחס למאה מ"ל דם.
נהג שיכור על פי בדיקת ינשוף – מעל 240 מק"ג אלכוהול מתוך ליטר אויר נשוף.
על כן ניתן להסיק כי כמות האלכוהול המותרת משתנה מאדם לאדם, לדוגמא:
על פי העובדה כי הנהיגה עד ל- 0.05% אלכוהול, היא מותרת, ישנה חשיבות גדולה למשקל גופו של האדם ששותה. לצורך העניין, אם עבור נהג בעל משקל גוף נמוך, מספיקה כוס משקה אחת על מנת שיוכל לנהוג. אדם בעל משקל גוף יותר כבד, יוכל לשתות עוד מנה אחת ועדיין להיחשב כשיר לנהיגה.

יוצאים מן הכלל: נהג צעיר (עד גיל 24), נהג חדש ונהגי רכב מקצועי (אוטובוס, משאית ועוד) אינם רשאים אף לא לאחוז קטן של אלכוהול בדם. משמע – חל עליהם איסור מוחלט על שתיית אלכוהול.

מה ההשלכות לנהיגה בשכרות?


נהג אשר שתה יותר מהכמות המותרת ועלה על ההגה, צפוי לקבל פסילת רישיון לזמן משוער של שנתיים. יתרה על כך, ישנם עונשים נלווים כמו שלילת רישיון על תנאי, קנס כספי ועוד.
במצב של חזרה על העבירה, העונש עלול להיות כפול ומכופל. בכל מצב על עבירה כזו גם נקודות יתווספו לרישיון של הנהג הנענש.

משטרת ישראל מתייחסת במלוא החומרה לנהיגה בשכרות ותחת השפעת אלכוהול, בדקו מהי כמות האלכוהול המותרת עבורכם ונהגו באחריות.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון

יונית לוי-נחשון מעבירה סדנאות, הרצאות וחוגים בכל רחבי הארץ לצורך התנהלות פיננסית נכונה וכלכלת הבית. יונית היא בעלת תואר שני בתחום מנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, ובעלת מספר תעודות בתחום ייעוץ השקעות וכלכלה. בזמנה הפנוי היא מקדישה את זמנה לכתיבת מאמרים בנושאי צרכנות, קריירה ועוד

השארת תגובה